پایین تبریز قانون دختران ازدواج دختران

پایین: تبریز قانون دختران ازدواج دختران قانونی کودکان سفر به تبریز

گت بلاگز اخبار اجتماعی روستایی پر از عروس‌ خردسال

مکالمه اوج یعنی ما به تبریز رسیدیم و از فرودگاه مستقیم به روستای زیناب می رویم. همراهمان اکرم خیرخواه، از فعالان حوزه زنان تبریز است که از عابری آدرس روستای زین

روستایی پر از عروس‌ خردسال

روستایی پر از عروس خردسال

عبارات مهم : تبریز

زیناب کندی ها طرفدن نی؟

فالچی یانینا گئدین؟

روستایی پر از عروس‌ خردسال

مکالمه اوج یعنی ما به تبریز رسیدیم و از فرودگاه مستقیم به روستای زیناب می رویم. همراهمان اکرم خیرخواه، از فعالان حوزه زنان تبریز است که از عابری آدرس روستای زیناب را می گیرد و مرد می گوید ما هم می خواهیم برویم پیش آن فال گیر معروف یا نه؟ زیناب را شاید خیلی ها به خاطر فال گیر معروفش بشناسند؛ ولی در بین فعالان اجتماعی، علت دیگری جهت آشنا شدن دارد؛ ازدواج کودکان… .

مطابق آمار رسمی و اعلام شده، استان آذربایجان شرقی رتبه دوم ازدواج کودکان را در سطح کشور دارد. سال گذشته معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی اعلام کرده بود: آذربایجان شرقی بعد از خراسان رضوی در عنوان ازدواج کودکان 10 تا 15 سال، رتبه دوم در کشور را دارد. امیر تقی زاده در نشست مطبوعاتی خود عنوان کرده بود: متأسفانه فرهنگ های غلط موجب ازدواج دختران 10 تا 15 سال می شود که علت مهم آن، اجبار والدین این کودکان است.

مکالمه اوج یعنی ما به تبریز رسیدیم و از فرودگاه مستقیم به روستای زیناب می رویم. همراهمان اکرم خیرخواه، از فعالان حوزه زنان تبریز است که از عابری آدرس روستای زین

در سال 94، سه هزارو 944 دختر 10 تا 14ساله ازدواج کرده اند که در این باره بر اساس تحقیقات مشخص شد اکثر این ازدواج ها در بخش ها و روستاها بوده هست. ازدواج این دختربچه ها با گروه سنی مردان 29 تا 35ساله بوده هست. اختلاف سنی این رده ازدواج از 15 تا 17 سال بوده که علت مهم آن، اجبار والدین این دختران هست. سال گذشته 95هزارو 400 نفر از دانش آموزان در مقطع دبیرستان در بخش ها و روستاها تحت پوشش آموزش های قبل از ازدواج قرار گرفته اند که متأسفانه نه تنها آمار کاهشی نداشت، بلکه زیاد کردن نیز داشت. در سال 95، ازدواج کودکان 10 تا 14ساله به چهارهزارو 165 نفر رسید که در این زمینه تناقضی در دستگاه های متفاوت وجود دارد؛ به طوری که بعضی از دستگاه های اجرائی این ازدواج ها را موفق ارزیابی می کنند، در حالی که اگر از نظر علمی به این عنوان نگاه کنیم، این کودکان هیچ گونه درکی از زندگی یکسان و حق و حقوق خود ندارند تا از خودشان دفاع کنند.

دلیل سفر به تبریز، یک پیامک راحت بود که بارها و بارها جهت ما از طرف یکی از مقامات رسمی ارسال شد. متن خبر این بود: آماری تكان دهنده از روستاي زيناب با ٥٠٠ خانوار در ٥٠كيلومتري تبريز.

در اين روستا، آمار ازدواج كودكان به شدت افزايش و سن ازدواج روزبه روز كاهش يافته هست. جايي كه اكنون سن ازدواج دختران اين دِه زير 10 سال است و علت آن نیز كم تولدي دختران در اين دِه و جمعيت آماري قليل نسبت به پسران هست. همین پیغام تکراری، نخستین مسیر نشانه ما را به طرف زیناب می برد؛ روستایی که نخستین مقصد ما بود؛ ولی آخرین نبود.

روستایی پر از عروس‌ خردسال

زیناب

در میانه راه رسیدن به زیناب، از هرکس سراغ دِه را می گیریم، با دیدن چهار زن تنها، نخستین احتمالش رفتن ما به زیناب جهت دیدن فال گیری است که جهت دیدنش از تمام شهرها به این دِه می روند. نخستین سؤال هم این است: زیناب چه کار دارید؟ می خواهید بختتان باز شود؟

فال گیر مشهور زیناب جدا از بخت گشایی، باطل السحر هم می دهد و جهت گشایش روزی دعا می کند. زنان زیادی هستند که از 10سالگی دخترانشان سراغ فال گیر مشهور می روند تا بخت دختر 10ساله را باز کند. اکرم خیرخواه که راهنمای ما در این سفر هست، می گوید: فاصله عددی ما در ازدواج با استان خراسان رضوی، به عنوان نخستین استان در ازدواج کودکان، زیاد نیست. اینجا ازدواج زیر 10 سال هم داریم. من جهت آماده کردن روستاها با هر بخشداری که جهت ورود شما تماس گرفتم، گفتند اوضاع خوب نیست. گفتند با وجود گذاشتن کارگاه های آموزشی، کار به جایی نبرده اند و انگار خانواده ها در آخر هم می گویند دختر خودمان است و هرطور خودمان صلاح بدانیم جهت آینده اش تصمیم می گیریم. خیرخواه می گوید: فردا شما را جایی می بریم که چسبیده به تبریز است و 11هزار نفر جمعیت دارد؛ دهیارشان دکترا دارد و ازدواج زیر 10 سال نیز در روستایشان اتفاق می افتد. در خود شهر تبریز نیز اگر بگردید، احتمالا پیدا می کنید.

مکالمه اوج یعنی ما به تبریز رسیدیم و از فرودگاه مستقیم به روستای زیناب می رویم. همراهمان اکرم خیرخواه، از فعالان حوزه زنان تبریز است که از عابری آدرس روستای زین

به گفته خیرخواه، خودکشی نیز بین زنان روستایی کم نیست و آنها از قرص ها، سموم کشاورزی و خودسوزی به عنوان وسایل و ابزار خودکشی استفاده می کنند.

دور میدان مهم روستای زیناب ایستاده ایم؛ منزل های کاهگلی، شبیه همه روستاهای دیگر، دور میدان چیده شده است اند. گوشه ای از میدان پیرمردهای ده گعده کرده اند، روبه روی جایی که ما ایستاده ایم هم مغازه کوچکی است که مایحتاج روزانه را می فروشد. تک وتوک زنی از میانه میدان رد می شود و به ترکی به ما می گوید فال گیر از ساعت سه بعدازظهر فال می بیند و ما خیلی سریع آمده ایم. فروشنده مغازه، زن جوانی است با چادری رنگی و پر از گل های درشت و دختر چهار، پنج ساله ای را در آغوش دارد. جلو می رویم و از او سؤال می کنم: دخترته؟ با سر جواب مثبت می دهد. می پرسم چندسالگی شوهرش می دهی؟ سرش را تکان می دهد و می گوید: 13-14سالگی. می پرسیم آیا و او می گوید: خب دیگه باید شوهر کنه. هرچی سریعتر بهتر، نباید طوری بشه که بعدا آبرومون بره و بگن عیب و ایرادی داشته که شوهرش ندادیم.

روستایی پر از عروس‌ خردسال

شرع و قانون اسلام می گوید دختر و پسر 12 تا 15 ساله باید ازدواج کنند. شما با قانون شرع مشکلی دارید؟ این را یکی از پیرمردهایی می گوید که دور میدان نشسته. دوباره دستش را تکان می دهد و می گوید: ولی الان می بینیم دختر 11ساله ازدواج می کند، دختر 15ساله و 20ساله هم ازدواج می کند و دختری هم است که کلا ازدواج نمی کند؛ ولی خب اگر ازدواج نکند شما چه می کنید؟ جواب مردم و خدا را چه باید داد؟ از پیرمرد سؤال می کنیم اینجا دختران و پسران در چه سنی ازدواج می کنند و او می گوید: اینجا دختران 12ساله به منزل بخت می روند و پسر نهایتا 18ساله ازدواج می کند. ما از پیرمردها سؤال می کنیم که آیا راضی هستید که این قدر فرزند ها سریع ازوداج کنند و او می گوید: ما موافق هستیم، دخترها و پسرها موافقت نمی کنند؛ ولی بالاخره قبول می کنند.

آقای جاویدنیا، دهیار زیناب هست. او می گوید: اینجا دختران رسمی ازدواج می کنند. دختر را به عنوان نمونه 10سالگی نامزد می کنند و یک صیغه می نویسند، هنگامی که به سن وظیفه و قانونی می رسند، همان وقت آن را در محضر ثبت می کنند. یک عده از دختران سه سال نامزد می مانند و عده ای هم همان دوره نامزدی به منزل بخت می روند.

وقتی ما علت این ازدواج ها در سنین پایین را می پرسیم، آقای جاویدنیا این طور جواب می دهد: پیغمبر می فرماید دختران در 9سالگی جهت ازدواج آماده هستند و پسرها هم 16سالگی در سن وظیفه هستند. همین مسئله و تقید به پرسشها شرعی باعث می شود که مردم تصمیم بگیرند دختران خود را در دِه سریع شوهر بدهند.

جاویدنیا ولی روایت دیگری هم جهت بالابودن آمار ازدواج کودکان در روستایشان دارد. او می گوید: هرچقدر ما هم بخواهیم ساختن فرهنگ کنیم ولی مسئله اینجاست که دختر کم شده. در زمانی که من ازدواج کردم، تعداد دختران زیاد بود. خیلی هم زیاد بود، یعنی در ازای يك نفر پسر در دِه سه دختر وجود داشت؛ همان وقت جنجالی پیش آمد و دختران زیادی در منزل ماندند. اینجا محیط بسته است و شهر نیست، کسی نمی تواند بیاید داخل میدان داد بزند که مردم من دختر دارم، برایش خواستگار پیدا کنید. دخترها در منزل ماندند و سنشان اوج رفت. دخترها با سن 28 و 30 سال در منزل ماندند. همان وقت ها یک موجی از بیرون و اطراف دِه پیش آمد که دختران دم بخت، حتی آنهایی که 30 ساله بودند، شوهر کردند.

یعنی از روستاهای دیگر برایشان خواستگار پیدا شد. حالا هم ما در روستایمان فقط یک دختر مجرد داریم، یعنی در کل دِه که هزارو 100 نفر جمعیت دارد، فقط یک زن مجرد 30ساله در منزل مانده هست. حالا که دختر کم شده، بین مردها مسابقه هست، خیلی سریع جهت اینکه مجبور نشوند از خارج از دِه زن بگیرند، دختران را نامزد می کنند. حالا جهت اینکه رودربایستی هم بین مردم زیاد هست، دخترها سریع شوهر می کنند.

وی ادامه می دهد: موج دیگر هم در دهه 70 اتفاق افتاد؛ در سن کمتر به عنوان نمونه دختران از 12 تا 20 سال، اگر دختری شوهر کرد که چه بهتر ولی اگر شوهر نمی کرد، دیگر در منزل مانده بود. همه اینها باعث می شود که مردم ترجیح بدهند دخترانشان را سریع شوهر بدهند.

موقع خروج از دِه با جمعی از دختران روبه رو می شویم که از مدرسه تعطیل شده است اند. عکاس می خواهد آنهایی که عروس شده است اند، دستشان را اوج ببرند تا از آنها تصویر بگیرند. دست ها که اوج می رود، چندین دست پر از النگوهای طلا روی آسمان می چرخند. جلوتر که می رویم یکی از دخترها می گوید: زن این اسمش گلچهره هست، هفته پیش عروسی اش بوده؛ دیگه رفته خونه شوهرش… . گلچهره، جثه اش نسبت به دیگر دخترها بزرگ نیست، ابروهای تازه رنگ کرده و صورتی و موهای مش شده است اش شبیه تازه عروس هاست. گلچهره زن پسرعمه اش شده است و امسال آخرین سالی است که در مدرسه درس می خواند. گلچهره حالا کلاس هشتم است.

زهرا ساعی، نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی راجع به ازدواج کودکان در تبریز می گوید: طرح اصلاح سن ازدواج دختران در فراکسیون زنان مجلس در حال بررسی و پیگیری هست. در طرح مذکور دنبال جلوگیری از ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال هستیم تا دختران بتوانند درک درستی از مقوله ازدواج داشته باشند و تبعات و آسیب های بعد از آن کم کردن یابد. ازدواج زودهنگام پرسشها زیادی را جهت کودکان به وجود می آورد که عمده آن محروم بودن از تحصیل و طلاق در سنین پایین است.

ساعی با بیان اینکه اصلاح قانون تنها راهکار جلوگیری از ازدواج کودکان نیست بلکه در کنار آن باید ساختن فرهنگ مناسبی انجام شود، گفت: ما روی طرح جلوگیری از ازدواج کودکان در مجلس کار کرده ایم و به زودی جهت بررسی به صحن می رود ولی باید چند توصیه را به صورت جدی در نظر بگیرید: ما نمی توانیم ساختارشکنی کنیم ولی باید با آموزش و بالابردن سطح سواد مسئله را پیش ببریم. ما یکباره نمی توانیم در جاهایی که فرهنگ و رسم و رسوم خاص دارد، به خاص روستاهای کشور سنت شکنی بکنیم.

در چنین مراکزی اگر قانونی هم وضع شود، با آن مقاومت می شود و قانون را دور می زنند. بخش اعظمی از این پرسشها با ساختن فرهنگ و به مرور وقت حل خواهد شد. زنی که کتک می خورد و رضایت دارد، اول باید با حقوق خودش به عنوان یک انسان آشنا شود، دوم باید تکالیف و حقوق همسران نسبت به یکدیگر را بشناسد. ولی یکباره نمی شود اینها را به زن داد. با آموزش و به مرور وقت هنگامی که سطح سواد و فکر زنان اوج برود، خود این مسئله پرسشها بسیاری را حل می کند. ولی اگر بخواهیم با قانون جلو برویم، مطمئنا مقاومت خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که قانون بازدارندگی خودش را دارد، هنگامی که ازدواج با اجبار و اکراه باشد و اینکه در سنین کم افراد را وادار به ازدواج بکنند، باید در مقابلش از طریق قانون ایستاد.

شرق/شهرزاد همتی

واژه های کلیدی: تبریز | قانون | دختران | ازدواج | دختران | قانونی | کودکان | سفر به تبریز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog